Filmen in de sportschool: waarom het zo irritant is

Vera - 13-05-2026 - 8 min
Filmen in de sportschool: waarom het zo irritant is

We kennen allemaal het scenario: je staat te wachten op een toestel, maar het wordt geblokkeerd door iemand die zijn telefoon op een drinkfles heeft gebalanceerd om de perfecte hoek te vinden. Of je loopt naar de squat rack en ziet dat er een tripod staat opgesteld, waardoor je niet durft te oefenen uit angst om in iemands shot te lopen. Filmen in de sportschool irriteert steeds meer mensen, en toch lijkt het alleen maar populairder te worden. Hoe kan dat?

Waarom filmen in de sportschool zo irritant is

Laten we beginnen met waar de meeste mensen het over eens zijn: het is gewoon vervelend. En daar hebben ze goede redenen voor:

Privacy schending: Niemand heeft erom gevraagd om op andermans Instagram te verschijnen terwijl ze bezweet en onopgemaakt op de loopband staan. De sportschool was vroeger een plek waar je gewoon kon zijn zonder je druk te maken over hoe je eruitzag, maar die tijd lijkt voorbij. Nu moet je er rekening mee houden dat je op elk moment gefilmd kunt worden.

Intimiderend voor beginners: De drempel om naar de sportschool te gaan is al hoog genoeg. Maar als je als beginner binnenkomt en overal camera's en tripods ziet staan, wordt die drempel nóg hoger. De angst dat je gefilmd wordt terwijl je een oefening voor het eerst probeert (en waarschijnlijk verkeerd doet), houdt mensen letterlijk weg van de sportschool.

Ruimte innemen: Dit is misschien wel de meest concrete ergernis. Mensen die filmen claimen vaak een groter stuk ruimte omdat ze een bepaalde hoek of achtergrond nodig hebben. Toestellen blijven langer bezet omdat iemand eerst de perfecte setup moet vinden. En anderen moeten letterlijk omlopen om niet in shot te komen, wat in een drukke sportschool gewoon niet altijd lukt.

Fake gedrag: Er groeit een enorme irritatie over mensen die doen alsof ze trainen maar eigenlijk vooral bezig zijn met content. Drie herhalingen doen, dan vijf minuten aan je telefoon zitten om de video te checken, opnieuw filmen omdat de belichting niet goed was, ondertussen wel dat toestel bezet houden terwijl anderen wachten. Het voelt alsof de sportschool verworden is tot een fotostudio waar toevallig ook gesport wordt.

Op de achtergrond verschijnen: En dan is er nog het meest frustrerende: ontdekken dat je op social media staat zonder dat je daar toestemming voor hebt gegeven. Misschien zie je er niet eens goed uit op dat moment, of erger nog, je wordt gebruikt als 'voorbeeld van wat je niet moet doen' in andermans fitnesstips. Dat voelt niet alleen als een privacy schending, maar ook vernederend.

Wat zeggen de regels van Nederlandse sportscholen?

De meeste grote sportschoolketens in Nederland hebben duidelijke regels over filmen opgenomen in hun algemene voorwaarden. SportCity stelt het glashelder: "De leden zullen geen geluids- of beeldopnamen in de vestigingen maken zonder uitdrukkelijke schriftelijke goedkeuring van de ondernemer."

Anytime Fitness is nog strenger: "Het maken van foto's door leden (met inbegrip van het nemen van beelden door middel van een mobiel telefoon of ander apparaat) is verboden in elke ruimte van de club." Dit betekent dat je technisch gezien niet eens een selfie mag maken in de spiegel.

Basic-Fit heeft vergelijkbare regels, hoewel je op social media toch regelmatig video's voorbij ziet komen die duidelijk in hun vestigingen zijn opgenomen. Dit laat zien dat er een groot verschil bestaat tussen wat op papier staat en wat er in de praktijk gebeurt.

De wet: wat mag volgens de AVG?

Los van wat sportscholen zelf regelen, is er ook nog de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG) die bepaalt wat je met beeldmateriaal van anderen mag doen. Het delen van beelden van andere personen zonder expliciete toestemming is volgens de wet niet toegestaan.

Privacyexpert Brenno de Winter legt uit dat de regels in de praktijk niet altijd zwart-wit zijn. "Of filmen in het openbaar, en dus ook in de sportschool, mag, hangt af van je doel en of dat doel nog een beetje proportioneel is. Een filmpje waarop je iemand op de achtergrond push-ups ziet doen in een sportschool is minder problematisch dan gericht op iemand inzoomen."

De realiteit is dat je als filmer redelijk makkelijk wegkomt met de claim: "Ik probeer mijn eigen ding te filmen en als iemand daarin meekomt, heeft diegene pech gehad." Of dat juridisch standhoudt is lastig te beoordelen, maar het verklaart wel waarom er zoveel wordt gefilmd ondanks de verboden.

Maar waarom doen mensen het dan tóch?

Oké, we hebben vastgesteld dat het irritant is. Maar er zijn ook mensen die legitieme redenen hebben om te filmen tijdens het sporten. En om eerlijk te zijn, die verdienen ook gehoord te worden:

Progress tracking: Veel serieuze sporters filmen hun vorm tijdens oefeningen om te checken of ze de techniek goed uitvoeren. Een squat kan er van voren perfect uitzien, maar van opzij zie je misschien dat je knieën naar binnen draaien. Video's helpen om fouten op te sporen die anders onzichtbaar blijven.

Content creation: Fitness influencers en personal trainers gebruiken de sportschool als werkplek. Hun content draait om workouts, dus daar moeten ze filmen. Voor hen is het niet anders dan een chef die zijn keuken filmt of een kapper die transformaties deelt.

Motivatie en accountability: Sommige mensen delen hun workouts op social media omdat het hen helpt om consistent te blijven. Als je publiekelijk hebt aangekondigd dat je vijf keer per week gaat trainen, is de druk groter om het ook echt te doen.

Community: Binnen de online fitnesswereld bestaat een sterke community van mensen die elkaar motiveren, tips uitwisselen en elkaars progress vieren. Voor veel mensen is dit sociale aspect een belangrijke reden om door te gaan met sporten.

Vondelgym: een ander perspectief

Interessant genoeg heeft niet elke sportschool een strikt verbod. Vondelgym, de bekende keten van Arie Boomsma, heeft een relaxter beleid. Boomsma legt uit: "Leden die vrij trainen buiten groepslessen, maken wel vaak eigen beelden met hun telefoon. Soms voor hun socials, soms voor hun ontwikkeling. En daar gebeurt het natuurlijk ook bij ons weleens dat er andere leden op de achtergrond te zien zijn."

Hij vertelt dat er geen bekende voorbeelden zijn van situaties waarbij iemand heeft gevraagd zo'n video te verwijderen. Dit suggereert dat het in een omgeving waar filmen wordt geaccepteerd als onderdeel van de cultuur, minder problemen oplevert. Mensen die zich storen aan camera's, kiezen waarschijnlijk gewoon een andere sportschool.

Wat doe je als je ongewild gefilmd bent?

Ontdek je dat je op andermans sportschool content verschijnt terwijl je daar geen toestemming voor hebt gegeven? Dit zijn je opties:

Direct aanspreken: De snelste oplossing is om tijdens het filmen vriendelijk te vragen of de persoon je uit beeld wil houden. De meeste mensen zijn best bereid om een ander toestel te kiezen of te wachten tot je klaar bent.

Medewerker inschakelen: Als je het ongemakkelijk vindt om het zelf te zeggen, vraag dan een medewerker van de sportschool om de persoon erop aan te spreken. Zij kunnen verwijzen naar het huisreglement dat filmen verbiedt.

Achteraf verwijdering vragen: Zie je jezelf op social media terug, dan kun je de poster een DM sturen met het verzoek om je eruit te knippen of de video te verwijderen. De meeste mensen zullen dit gewoon doen om gedoe te voorkomen.

Melden bij de sportschool: Blijft iemand filmen ondanks verzoeken om te stoppen? Meld het dan bij de sportschool. Zij kunnen waarschuwingen geven of in extreme gevallen het lidmaatschap opzeggen.

Bij de Autoriteit Persoonsgegevens: In extreme gevallen kun je een klacht indienen bij de AP, hoewel ze waarschuwen dat niet elke klacht uitgebreid behandeld wordt. Dit is meer iets voor situaties waarin je gericht en negatief in beeld bent gebracht.

De toekomst: strengere regels in aantocht?

Er zijn signalen dat sportscholen filmen in de sportschool serieuzer gaan nemen. In het VK hebben gyms zoals PureGym al beperkingen gesteld op waar en wanneer mensen mogen filmen. Sommige sportscholen verbieden tripods in het weekend wanneer het het drukst is, of wijzen specifieke tijden aan waarop content creators kunnen filmen zonder anderen te storen.

De vraag is of Nederlandse sportscholen dit voorbeeld gaan volgen. Vooralsnog lijkt handhaving het grootste probleem. Regels bestaan er wel, maar sportschoolmedewerkers hebben vaak te weinig tijd of autoriteit om constant te controleren wie er aan het filmen is.

Hoe vind je een middenweg?

De realiteit is dat filmen op de sportschool waarschijnlijk niet gaat verdwijnen. Te veel mensen gebruiken het voor legitieme redenen zoals techniek verbeteren of online coaching. Maar er is wel ruimte voor betere etiquette:

Voor filmers: Wees je bewust van je omgeving. Check of je niemand in beeld hebt voordat je op record drukt. Kies rustige tijden of hoekjes waar je anderen het minst stoort. En als iemand vraagt of je kunt stoppen of verplaatsen, doe dat dan gewoon zonder discussie.

Voor niet-filmers: Begrijp dat sommige mensen legitieme redenen hebben om te filmen. Als het niet té opdringerig is en je bent alleen vaag op de achtergrond te zien, is het misschien niet de moeite waard om er een probleem van te maken. Kies je gevechten.

Voor sportscholen: Duidelijkheid helpt. Maak duidelijke regels, communiceer ze naar leden, en handhaaf ze consistent. Overweeg een 'content creation hour' in rustige periodes waarin mensen wél mogen filmen, zodat het voor iedereen duidelijk is wanneer het wel en niet oké is.

Uiteindelijk draait het om respect. De sportschool moet een plek zijn waar iedereen zich comfortabel voelt, of je nu wel of niet wilt filmen. En tot sportscholen hun regels beter gaan handhaven, blijft het vooral een kwestie van gezond verstand en rekening houden met elkaar.

Liefs, Vera

Like / deel dit artikel:

Nieuwste artikelen

Lifestyle / Nieuws
Lifestyle / Nieuws
Fashion / Trends
Acties
Nieuwste webshops
Laatste artikelen